Statystyki pokazujące wzrost liczy zachorowań mogą potwierdzać zwiększoną w ostatnich latach rozpoznawalności boreliozy. Medycyna konwencjonalna i naturalna mają bogate możliwości diagnozowania tej choroby. To bardzo dobrze, gdyż borelioza stanowi duży problem. Atakuje cały organizm człowieka, często nie leczona prowadzi do nieodwracalnych zmian w organizmie.
Zdarzało się że objawy kliniczne boreliozy były mylone na przykład z przeziębieniem, chorobami neurologicznymi, reumatyzmem czy depresją. Diagnostyka stanowiła poważną trudność, a chorzy leczeni byli na inne dolegliwości. W ostatnich latach na szczęście zwiększyła się świadomość w tej dziedzinie.
Co więcej można ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie w związku z uszczerbkiem na zdrowiu spowodowanym chorobami zawodowymi w przypadku rolników i leśników oraz osób pracujących w środowisku naturalnym.
Warto zwrócić uwagę na typowe objawy skórne, a także problemy stawowe, neurologiczne, czy nawet zaburzenia rytmu serca o zmiennym charakterze. Często do tego dochodzą jeszcze:
- Zmęczenie
- Nadwrażliwość na alkohol
- Bóle karku
- Bóle stawów, (często wędrujące)
- Wypadanie włosów
- Okresowe otępienie
- Obniżona temperatura ciała
- Zaburzenia wzroku
- Zaburzenia słuchu
- Zmienny charakter objawów (utrzymują się przez jakiś czas i znikają, pojawiają się inne)
Jeśli część z tych objawów się pojawia lub występuje naprzemiennie od jakiegoś czasu to należy pomyśleć o badaniu pod kątem boreliozy!